
Українці в неділю вітають своїх матерів із Днем матері. Дату святкування встановлено указом президента від 10 травня 1999 року № 489/99.
Уперше День матері відсвяткував Союз Українок Канади в 1928 році, а вже наступного року свято прийшло до Галичини.
На відміну від 8 березня, коли вітають абсолютно всіх представниць прекрасної статі, у день матері вшановують лише мам і вагітних жінок.
Одним з найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реі, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції. Приблизно в 250 році до н.е. в Римі почали відзначати релігійне свято, присвячене богині-матері Кібеле, яке тривало три дні – з 15 по 18 березня. На початку ХVІІ століття в Англії в четверту неділю Великого посту стали святкувати Материнську неділю – свято всіх матерів Англії. У цей день було прийнято провідувати мам і приносити їм у подарунок “материнський торт”. Також у Материнську неділю всі слуги, котрі працювали і жили у багатих родинах, отримували вихідний для того, аби провести його зі своїми матерями. Традиція вітати матерів тортом, прикрашеним 12 кульками марципана, збереглася у Великобританії і дотепер. Крім того, в Материнську неділю прийнято звільняти матерів від будь-якої домашньої роботи.
Міжнародним святом День матері став завдяки США. Перша спроба започаткувати день матері в Сполучених Штатах датується 1872 роком – відома американська пацифістка Джулія Уорд Хоув запропонувала відзначати день єдності матерів у боротьбі за мир в усьому світі. Але тому, що це свято швидше нагадувало День миру, а не День матері, широкої підтримки ініціатива Джулії Уорд не отримала ні в рідній країні, ні в світі. Друга спроба американців присвятити один день у році мамі була більш успішною. У 1908 році молода американка Анна Джервіс із Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів, і ці старання увінчалися успіхом. У 1910 штат Вірджинія перший визнав День матері як офіційне свято. А ще через чотири роки президент Вудро Вільсон оголосив День матері офіційним святом усіх штатів Америки, і з 1914 в США його відзначають щорічно.
Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу і понад 30 країн обрали для цього свята інші дні. У багатьох із них День матері – 13 травня, в Росії – в останню неділю листопада.
В Україні цьогоріч звання “Мати-героїня” отримають 30 145 жінок. Їм також дадуть одноразову виплату – 11 470 грн. Звання “Мати-героїня” протягом 2004-2012 років отримали майже 115 тисяч українок.