До розслідування воєнних злочинів РФ в Україні приєдналися Естонія, Латвія та Словаччина – Офіс генпрокурора

«Спільна слідча група (JIT) із розслідування воєнних злочинів РФ, створена Україною, Литвою та Польщею, розширилася до шести країн. На засіданні, що відбулося в Євроюсті, була підписана угода про приєднання до JIT Естонії, Латвії та Словаччини. Також учасниками групи є Євроюст і вперше в історії Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду», – ідеться у повідомленні.

Генпрокурорка України Ірина Венедіктова назвала те, що відбувається, «потужним кроком міжнародного юридичного фронту».

«Розширення спільної слідчої групи дасть нам нові можливості та ресурси для досягнення нашої головної мети – притягнення до відповідальності всіх причетних до скоєння жахливих воєнних злочинів в Україні. Я вдячна Естонії, Латвії та Словаччині, які вслід за відкриттям національних проваджень вирішили стати також частиною цієї великої команди, яка допоможе встановити справедливість», – пояснила вона.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого та пов’язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах.

27 лютого Україна подала позов проти Росії в Міжнародний суд ООН. 16 березня Міжнародний суд ООН зобов’язав РФ негайно припинити війну в Україні. Російська влада відмовилася виконувати це рішення.

Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан особисто ініціював розслідування про вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити це, оскільки не є державою – учасником Римського статуту МКС, і 3 березня повідомив про початок розслідування. У зв’язку із вторгненням Росії в Україну у МКС звернулося понад 40 країн.

28 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини, вимагаючи, зокрема, як попередні заходи «негайно зупинити військові напади проти цивільних об’єктів». 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади та бомбардування цивільних об’єктів в Україні. Пізніше суд поширив ці заходи на всі запити щодо цього приватних осіб – включно, як пояснювала Верховна Рада, з усіма майбутніми скаргами проти РФ. Також суд висунув вимогу до РФ надати безпечний прохід та гуманітарну допомогу для мирних громадян.