Довіра падає. Чим не догодила українцям РадаСюжет

Довіра падає. Чим не догодила українцям РадаСюжет

Згідно з соціологічними опитуваннями, майже половина українців не задоволена тим, як працює зараз Верховна Рада, 34% українців робота Верховної Ради повністю або переважно задовольняє.

  Турборежим Верховної Ради не припав до душі українцям. Принаймні, про це говорять результати соціологічних опитувань. Скорочується рівень довіри і до президента Володимира Зеленського.   Корреспондент.net розбирався в цих тенденціях.  

Що говорять цифри

  За даними опитування фонду Демократичні ініціативи та КМІСу за 4-19 листопада, 47% громадян України не задоволені тим, як працює Верховна Рада, 34% українців робота Верховної Ради повністю або переважно задовольняє.   Найбільш незадоволені роботою Верховної Ради виборці партій (16% задоволені, 74% — ні) і (відповідно, 75% і 15%), а в основному, задоволені виборці партії (задоволені 51%, незадоволені 30%).   43,5% громадян впевнені, що Верховна Рада 9 скликання допрацює свій термін до кінця, 33% вважають, що будуть дострокові вибори. Решта 23% з відповіддю не визначилися.   Більше не задоволені парламентом на півдні і сході країни.   Також українці переважно негативно ставляться до рішень щодо приватизації великих державних підприємств, скасування мораторію на продаж землі та легалізації грального бізнесу.   При цьому тільки 29% громадян знають, хто був обраний до Верховної Ради за їх мажоритарним округом.  

Рейтинг Зеленського

  Якщо вірити опитуванням, 39% українців впевнені, що країна рухається в неправильному напрямку.   За останні три місяці майже вдвічі, з 13% до 24%, зросла кількість тих, хто негативно оцінює дії президента Володимира Зеленського. Однак відсоток громадян, які все ще його підтримують, більш-менш стабільний: 62% зараз, 64 — місяць тому (при похибці в 2,3%).   Головним пріоритетом для Зеленського українці бачать припинення вогню на Донбасі. Зеленський зараз це намагається робити. Питання, якою ціною, задають тільки експерти. Длю людей це не має значення, але 74% українців впевнені, що припинення вогню на Донбасі — це пріоритет.   Серед інших пріоритетів — зростання життєвих стандартів, зниження тарифів, покарання винних у корупції.  

Причини падіння

  На думку експертів, рейтинг президента в Україні завжди був вищий за рейтинг парламенту, нинішнє ж падіння довіри до Ради фахівці пов’язують з численними скандалами всередині партії     «Ми бачимо скандали, знову ж таки, які починаються в парламенті, в тому числі, у фракції Зеленського. У той час команда Зеленського краще працює над іміджем президента, ніж з парламентом, в якому ми бачимо і «турборежим», і неврахування думки опозиції, і скандали в правлячій фракції», — констатує політолог Олексій Гарань.   Згоден з ним і соціолог Володимир Паніотто.   «Постійні скандали, що виникають навколо президентської фракції впливають на ставлення до Верховної Ради. Що стосується схвалення дій самого Зеленського — його дії не виглядають такими провальними або скандальними, як дії «слуг». Зеленський у ситуаціях, коли виникають проблеми з тими чи іншими представниками своєї партії, підтримує їх виключення з фракції або якісь інші санкції і таким чином зберігає добре ставлення людей до себе», — вважає Паніотто.   Проте, за словами соціолога, Зеленського все ще асоціюють з людьми, які увійшли в Раду під його брендом.   «Якщо з його фракцією з часом буде все зовсім погано, це позначиться і на рейтингу глави держави. Деякі зрушення вже є. Якщо дії президента зараз схвалюють 64% людей, а голосували на виборах майже 75%, то це говорить про погіршення ставлення і до Зеленського. Негативні ситуації в все одно кидають тінь на рейтинг глави держави», — зазначає Паніотто.  

Реакція влади

  Голова Верховної Ради Дмитро Разумков вже пообіцяв виправити ситуацію.   «Я розумію, що завжди через якийсь час буде падати довіра до органів влади. Однак ми з вами також бачили і скандали, які, на жаль, мають місце у Верховній Раді, вони не додають рейтингу нашому закладу, так само, як і будь-яким іншим. Тому подивимося, будемо виправляти ситуацію», — заявив Разумков.