Глави МЗС Естонії, Литви, Швеції та України виступили зі спільною заявою щодо політики РФ

Міністр зовнішніх справ Естонії Урмас Рейнсалу, його литовський колега Лінас Лінкявічюс, глава зовнішньополітичного відомства Швеції Анн Лінде і міністр закордонних справ України Вадим Пристайко 26 листопада виступили зі спільною заявою щодо політики Росії та її агресії проти України, інформує пресслужба МЗС України.

«Ми закликаємо Росію поважати міжнародне право та основоположні принципи й відмовитися від дій, які суперечать цим принципам. Ми категорично засуджуємо чітке порушення суверенітету та територіальної цілісності України, здійснене шляхом актів агресії російськими збройними силами з лютого 2014-го, та спроби незаконної анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, яку ми не визнаємо. Ми залишаємося відданими політиці невизнання, у тому числі шляхом обмежувальних заходів», – указано в заяві.

Глави МЗС позитивно оцінили заходи, яких вживає Київ для врегулювання конфлікту на Донбасі, і закликали РФ виконувати зобов’язання, покладені на неї Мінськими угодами.

Також міністри закликали Москву «виконати міжнародні зобов’язання, забезпечивши безперешкодний доступ до українських портів у Азовському морі та свободу навігації».

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.