На передання справ Майдану із ГПУ може знадобитися приблизно три місяці – директор ДБР

Генеральна прокуратура України ще не передала в Держбюро розслідувань матеріали у справах Майдану, відомство має це зробити протягом трьох місяців. Про це 26 листопада в Telegram повідомив директор ДБР Роман Труба.

«Хочу спростувати міф, що розслідування справ Майдану зупинено начебто через відсутність норми в законодавстві про переведення слідчих ГПУ до ДБР. Це не відповідає дійсності. По-перше, ДБР поки нема що розслідувати – ГПУ фізично ще нам не передала матеріали проваджень. Наразі вони проводять інвентаризацію – там тисячі томів. За законодавством, вони мають передати матеріали протягом трьох місяців – цей процес не залежить від ДБР», – написав він.

Труба наголосив, що зі 114 кримінальних проваджень у справах Майдану у ДБР передадуть приблизно 50.

«По-друге, слідчі ДБР готові приймати матеріали проваджень та продовжувати розслідування. Сьогодні я призначив в.о. керівника підрозділу з розслідування злочинів, вчинених у зв’язку з масовими протестами у 20132014 роках. Слідча група комунікує з представниками прокуратури, усе працює злагоджено», – підкреслив директор ДБР.

Він додав, що виступає не за автоматичне переведення слідчих ГПУ, а за проведення скороченого конкурсного відбору та співбесід зі слідчими, які мають бути переведені з Генпрокуратури у ДБР для продовження розслідування справ Майдану.

Розслідуванням справ Майдану займалося управління спеціальних розслідувань ГПУ, яке очолював прокурор Сергій Горбатюк. Із 20 листопада 2019 року прокуратура втратила повноваження з розслідування кримінальних проваджень, тому управління Горбатюка було розформовано. У вересні у ГПУ створили департамент процесуального керівництва із кримінальних проваджень про злочини, вчинені у зв’язку з масовими протестами у 20132014 роках, до нього ввійшли три відділи.

До кінця листопада більшу частину справ про події на Євромайдані мали передати для розслідування Держбюро розслідувань, а також у Службу безпеки України, Національну поліцію і Національне антикорупційне бюро України. У ГПУ повідомляли, що співробітникам управління спеціальних розслідувань запропонували або перейти на роботу у ДБР, щоб і надалі займатися розслідуванням майданівських справ, або після атестації продовжити роботу у ГПУ в новому департаменті процесуального керівництва у справах Майдану.

22 жовтня стало відомо про звільнення Горбатюка із ГПУ. Він розповідав, що його не допустили до атестації через відмову подавати заяву встановленого зразка. Горбатюк вважає своє звільнення незаконним.

Адвокатка сімей Небесної сотні Євгенія Закревська заявляла, що без внесення змін до закону про ДБР справи Майдану «підуть у небуття».

15 листопада Рада почала розглядати законопроєкт №2116 про внесення змін до закону України «Про Державне бюро розслідувань» щодо вдосконалення діяльності ДБР, але не встигла розглянути всі правки. На 3 грудня заплановано наступне пленарне засідання. Закревська заявляла, що через це розслідування справ Майдану буде зупинено. 22 листопада адвокатка оголосила голодування до відновлення розслідування справ Майдану.

Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які привели до зміни влади – президент Віктор Янукович утік у Росію. Протягом усього конфлікту протестувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). За даними ГПУ, унаслідок протистояння постраждало понад 2,2 тис. осіб. Загинули 80 протестувальників і 13 правоохоронців. У ГПУ майданівськими справами раніше займалися 46 слідчих і 33 прокурори.