Рада планує узаконити діяльність приватних детективів в Україні

Верховна Рада на засіданні 17 лютого ухвалила в першому читанні і взяла за основу законопроєкт №3010 про приватну детективну діяльність, передає кореспондент видання «ГОРДОН».

Законопроєкт складається із 22 статей, об’єднаних у п’ять розділів, ідеться в пояснювальній записці до нього.

Проєкт закону підтримало 334 народні депутати.

«Метою законопроєкту є законодавче врегулювання здійснення приватної детективної діяльності як одного зі шляхів забезпечення конституційних гарантій людини і громадянина, суб’єктів господарювання приватного права на захист своїх законних прав та інтересів», – написано в записці.

Проєкт закону визначає та регламентує сферу приватної детективної діяльності, зокрема види послуг детективів; встановлює кваліфікаційні вимоги до приватних детективів; визначає основні права та обов’язки суб’єктів приватної детективної діяльності, зокрема правові механізми захисту інтересів їхніх замовників.

Окрім того, законопроєкт визначає обов’язки приватних детективів щодо обліку наданих послуг, зберігання конфіденційної інформації, захисту персональних даних, здобутих у процесі надання детективних послуг, і організацію державного та громадського контролю за приватною детективною діяльністю.

Зокрема, пропонують ввести зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, передбачивши можливість штрафувати детективів за умисне розголошення детективної таємниці і додавши детективів до переліку осіб, яких не можна допитуватися про відомості, які є детективною таємницею.

«Цілком очевидно, що становлення і функціонування в Україні ринку приватних детективних послуг є соціально визнаним, а фактична приватна детективна практика захисту особистих і майнових прав фізичних осіб та юридичних осіб – суб’єктів приватного права потребує законодавчого внормування та подальшої розбудови нормативної та учбово-методичної основи її запровадження, професійного опанування, легального практичного здійснення та суспільного контролю за нею. Розробка і прийняття проєкту закону України «Про приватну детективну діяльність» дозволить на законодавчому рівні поставити такий вид діяльності під належний контроль держави. Україна ще раз підтвердить свою прихильність європейському курсу і, безумовно, підвищить імідж як правової держави серед цивілізованих країн світу», – вважають автори ініціативи.

Це не перша спроба легалізувати діяльність приватних детективів в Україні. 2017 року Рада у другому читанні й у цілому ухвалила законопроєкт №3726. Президент наклав вето, парламенту не вдалося його подолати, і закон не набув чинності.