Справа Гандзюк. Захист Мангера звернувся в ЄСПЛ

Захист голови Херсонської обласної ради, фігуранта справи про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк Владислава Мангера звернувся в Європейський суд із прав людини через імовірне порушення його прав.

Про це адвокат Мангера Дмитро Ільченко розповів 21 січня під час спільної з адвокатом Андрієм Мурашкіним пресконференції, яку транслювала газета «Новий день».

За його словами, позов подали через відмову слідства закрити провадження проти Мангера або передати справу в суд.

«Очевидно, що Україна одержала для відповіді наше звернення в Європейський суд із прав людини, яке ми подали минулого року. Нарешті, я так розумію, його комуніковано. Щодо того, що протягом року людину обвинувачують у злочині, але водночас справу не передають у суд, жодних доказів не надають», – сказав він.

За словами Ільченка, слідство спирається на свідчення Ігоря Павловського і Сергія Торбіна, які згадували про «Миколайовича».

Обидва адвокати висловили думку, що проведені 20 січня в Херсоні обшуки у справі Гандзюк є «залякуванням» свідків у справі про вбивство активістки.

«Думаю, це також якісь дії, щоб відповідати Європейському суду, тому що одержати зараз рішення від ЄСПЛ, що Україна зобов’язана припинити дії проти Мангера, для влади – будь-якої – це буде негативно», – стверджує Ільченко.

Він підкреслив, що в Мангера 20 січня обшуків не проводили.

Гандзюк облили сірчаною кислотою вранці 31 липня 2018 року біля під’їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 4 листопада активістка померла.

У справі про напад на активістку заарештували шістьох осіб. На початку червня 2019 року п’ятьом виконавцям злочину, зокрема Торбіну (усі вони – учасники АТО) після угоди зі слідством ухвалили обвинувальні вироки. Їх засудили на строк від трьох до шести з половиною років позбавлення волі. Микита Грабчук, який облив Гандзюк кислотою, дістав шість років. Шостим був експомічник колишнього нардепа від Блоку Петра Порошенка Миколи Паламарчука Павловський, його вважали організатором убивства. Підозрюваного у причетності до організації вбивства активістки Олексія Левіна заочно заарештовано, за попередньою інформацією, він переховується в Домініканській Республіці. Слідчі вважають його організатором злочину.

Замовником нападу, на думку правоохоронців, був Мангер. За даними Генпрокуратури, він частково оплатив злочин. У тексті підозри Мангеру йдеться, що мотивом нападу на активістку була «особиста неприязнь» до неї через активну громадську діяльність, яка могла підірвати його політичну та ділову репутацію. Мангер перебуває на волі.

Батько та друзі активістки вважають, що, окрім Мангера, замовниками нападу можуть бути колишній голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв і його колишній заступник Євген Рищук. Мангер, Рищук і Гордєєв заперечують свою причетність до злочину.

У квітні Павловському змінили підозру – замість організації вбивства його дії перекваліфіковано на ст. 396 Кримінального кодексу України (приховування злочину).

У липні строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, обраний Павловському, сплив, а прокурори не стали подавати клопотання про його продовження через стан його здоров’я.

5 серпня стало відомо, що Генеральна прокуратура уклала угоду з Павловським, обвинувальний акт передано до суду з договором про визнання винуватості. Павловський уже вісім разів не приходив на засідання.

Після обшуків у Херсоні Павловського затримали, 21 січня 2020 року його заарештували на півтора місяця.