У Росії та на окупованих територіях незаконно утримують 413 українців – Денісова

«133 громадянина України Російська Федерація незаконно переслідує за політичними мотивами, із них 114 осіб – ув’язнені, які перебувають: 97 осіб – у РФ, 17 – в Автономній Республіці Крим», – повідомила Денісова.

Вона підкреслила, що у Криму РФ незаконно утримує кримських татар у нелюдських умовах, без медичної допомоги, без засобів індивідуального захисту в умовах COVID-19. Також омбудсменка зазначила, що Росія незаконно етапує українців у РФ, посилює їхнє покарання, зокрема збільшує тюремні строки.

«Ми проводимо моніторинг по кожній такій особі, постійно на зв’язку з їхніми родичами, адвокатами, нашими консульськими працівниками. По кожному факту незаконного затримання, засудження, порушення прав людини негайно повідомляю міжнародні правозахисні організації», – розповіла Денісова.

Вона також додала, що зараз на тимчасово окупованих територіях сходу України незаконно утримують 280 громадян України, із них 44 – військовослужбовці.

«Тут порушуються всі права людини: їх незаконно затримують, вибивають свідчення, утримують у нелюдських умовах, без належного харчування та надання медичної допомоги», – зазначила вона.

Контекст:

Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова. Після анексії Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли правозахисники із Human Rights Watch. У квітні 2016 року міністерство юстиції РФ занесло Меджліс кримськотатарського народу в перелік заборонених організацій. Після окупації Криму Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.