Україна готова до будь-яких інших союзів із країнами, крім НАТО – Зеленський

«Якщо ми говоримо про питання НАТО… [Пропозицій] інших союзів щодо безпеки ми не чуємо. Якщо держави готові Україні запропонувати безпековий, оборонний або ще в якомусь форматі союз щодо надання реальної, потужної допомоги в будь-який дуже складний момент, то ми готові до таких договорів», – сказав Зеленський.

Зеленський додав, що в Україні «ми вже працюємо над такими речами».

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі анексії Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики «позаблоковості». Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України до НАТО.

17 грудня на тлі нарощування чисельності російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило проєкт договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов’язання унеможливити подальше розширення НАТО «у східному напрямку» й відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10 січня 2022 року в Женеві відбулися переговори США та Росії щодо «гарантій безпеки». Заступниця держсекретаря США Венді Шерман, яка очолювала делегацію США, після перемовин заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню.