Зеленський попросив Байдена визнати РФ країною – спонсором тероризму – ЗМІ

Занесення країни до списку держав – спонсорів тероризму є однією з найпотужніших і далекосяжних санкцій в арсеналі США, зазначає газета. Зараз у цьому списку Північна Корея, Куба, Іран і Сирія.

За інформацією співрозмовників видання, які ознайомлені зі змістом розмови Зеленського і Байдена, глава Білого дому під час бесіди не взяв на себе зобов’язань щодо конкретних дій, але сказав Зеленському, що він готовий розглянути низку пропозицій щодо більшого тиску на Москву.

Джерела The Washington Post у Конгресі США кажуть, що на занесенні РФ до країн – спонсорів тероризму наполягають консервативно налаштовані республіканці, але адміністрація Байдена «поки не виявила рішучості», сказавши, що пропозицію розглянуть.

Надання країні такого статусу потребує висновку держсекретаря США. Глава Держдепу Ентоні Блінкен минулого місяця на пресконференції сказав журналістам у відповідь на запитання про визнання РФ спонсором тероризму, що США «розглядають і розглядатимуть усе».

Те, що Зеленський підтримав ініціативу, надає їй додаткового імпульсу, оскільки світові лідери намагаються підтримати його, пише газета, зазначаючи, що деякі прохання президента Захід відхиляв.

Визнання РФ країною – спонсором тероризму може мати цілу низку наслідків, серед яких введення економічних санкцій проти десятків інших країн, які й надалі ведуть бізнес із РФ, заморожування активів Росії у США, включно з нерухомістю, та заборону на цілу низку експортних товарів, що мають як комерційне, так і військове призначення, пояснює The Washington Post. Вашингтон останні кілька десятиліть «економно» використовував цей термін, застосовуючи його лише до країн, де у США «обмежені інтереси».

Експерти, які говорили з The Washington Post, вважають, що РФ занести до цього списку може бути простіше, ніж це було з країнами, які вже у ньому. Після занесення до списку держави рідко викреслюють із нього, зазначає видання. Для такого рішення зазвичай потрібна «екстраординарна подія», наприклад, зміна режиму (Ірак зі списку викреслили у 2004 році після повалення Саддама Хусейна) або значний поворот у політиці США (Кубу під час президентства Барака Обами викреслили зі списку, а за часів Дональда Трампа у 2021 році це рішення скасували).

Звірства, які здійснюють російські військові проти мирного населення України (окупантів звинувачують у катуваннях, зґвалтуваннях та вбивствах українців), можуть легко підійти під критерії Держдепу для визначення країни – спонсора тероризму, зазначає видання.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Остання розмова Зеленського і Байдена відбулася 13 квітня. Офіційно за її підсумками повідомляли, що США збільшать обсяги військової допомоги, яку надають Україні. Зеленський писав, що однією з тем розмови була оцінка воєнних злочинів РФ.