ВСЕУКРАИНСКИЕ ВЕСТИ - НОВОСТИ УКРАИНЫ И МИРА
  • О нас
  • Контакты

Всеукраинский информационный портал - vv.org.uaВсеукраинский информационный портал - vv.org.ua

  • Важные новости
  • Общество
  • Происшествия
  • Политика
  • В МИРЕ
  • Экономика
  • Технологии
  • Авто — Мото
  • Женский журнал

Зміни в процедурі обміну військовополоненими: що пропонується в законопроєкті № 7436 та які складнощі можуть бути при його реалізації

by Редакция / 23.6.2022 18:35 / Published in Право

>Дмитро Воронцов, адвокат ADER HABER

В умовах війни з російським агресором повернення наших захисників додому є одним із ключових завдань української влади.

Тривалий час усі переговори про обмін військовополонених між Україною та росією мали непублічний характер та вирішувались на рівні глав обох держав, за участі керівників дипломатичних та оборонних відомств.

Разом з тим очевидно, що російські військовополонені є злочинцями, які повинні постати перед українським судом та понести справедливе покарання за скоєне, а тому прийняття рішення про їх обмін під час кримінального провадження потребує комплексного вирішення, особливо коли йдеться про вже розпочаті судові процеси чи виконання призначеного покарання.

6 червня 2022 року у Верховній Раді України зареєстрований проєкт Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України щодо врегулювання процедури обміну засуджених як військовополонених» (Законопроєкт № 7436).

У пояснювальній записці до вказаного вище законопроєкту його ціллю зазначено удосконалення вітчизняного кримінального законодавства в частині процедури обміну обвинувачених, засуджених як військовополонених.

Наразі законопроєкт № 7436 перебуває на розгляді в профільних комітетах Верховної Ради України, але вірогідність його прийняття є доволі високою.

Ключові позиції законопроєкту № 7436:

Закриття кримінального провадження прокурором чи судом стане можливим у разі прийняття відповідним уповноваженим органом (із червня цього року питанням обміну військовополонених займається Головне управління розвідки Міністерства оборони України) рішення про передачу підозрюваного чи обвинуваченого для обміну як військовополоненого. У разі, якщо обмін не відбувся або якщо обміняного військового злочинця знову затримають на території України за злочин, пов’язаний із участю у бойових діях, таку особу повертають назад за грати, а попередньо прийняті рішення про закриття кримінального провадження – скасовуються. Якщо особу засуджено і відправлено у місця позбавлення волі, її можуть звільнити від відбування покарання у разі прийняття відносно неї уповноваженим органом рішення про передачу для обміну як військовополоненого.

 

Попри те, що запропонований законопроєкт переслідує єдину мету – вирішення питання про обмін та якнайшвидше повернення наших полонених захисників додому, його прийняття може мати негативні наслідки для світової підтримки України та процесу розслідування Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду фактів скоєння російськими військовими воєнних злочинів.

Окремо слід зазначити, що дискусійним є питання відшкодування шкоди потерпілим, яке законопроєкт № 7436 жодним чином не вирішує. Як бути потерпілим у разі закриття кримінального провадження щодо російських військових злочинців через наявність їхніх прізвищ у списках на обмін? Чи справедливо звільняти від заслуженого покарання російського військового, який вбив твоїх близьких чи рідних?

З іншого боку, родичі наших полонених захисників матимуть надію на їхнє якнайшвидше повернення додому.

Коментуючи цей законопроєкт, його автор Федір Веніславський зазначив, що для нього пріоритетом є звільнення полонених, зокрема, захисників Маріуполя з полку «Азов». Варто додати, що до моменту розробки та внесення у парламент законопроєкту № 7436 в Україні не існувало правового підґрунтя, яке б упорядковувало процедуру підготовки до обміну та власне, наслідків його проведення для національних процесів (кримінальних). Відтак прийняття цього законопроєкту загалом переслідує мету якнайшвидшого вирішення питання обміну, навіть ціною питання справедливої сатисфакції потерпілим.

Що у підсумку?

Законопроєкт № 7436 вирішує процедурні аспекти та створює правову основу для подальшого вирішення ширшого та важливішого питання – обмін військовополонених та, як результат, повернення наших захисників додому.

У той же час, запропонований законопроєкт є доволі неоднозначним та його прийняття може мати як негативні наслідки усередині країни (потерпілі фактично залишаються сам на сам із горем від втрати близьких та рідних у зв’язку із військовою агресією росії), так і вплинути на процес та результат розслідування Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду фактів скоєння російськими військовими воєнних злочинів та світову підтримку України загалом.

читать предыдущую
читать следующую

What you can read next

В ОАСК рассмотрят жалобу на порядок проверок Гоструда
Зеленский подписал указ о призыве в армию
В космос и на ипподром: необычные юридические специальности
  • Новости
  • Право
  • Зміни в процедурі обміну військовополоненими: що пропонується в законопроєкті № 7436 та які складнощі можуть бути при його реалізації

КОНТАКТЫ

VV - ВСЕУКРАИНСКИЕ ВЕСТИ - НОВОСТИ УКРАИНЫ И МИРА

ул. Доценка, д.16, кв.65

Чернигов 14000

E-mail: [email protected]

  • Строительство
  • Право
  • Новости Биткоин и криптовалют
  • Новости Кыргызстана

О НАС

Информационный портал «Всеукраинские вести» - одно из крупнейших новостных интернет-издательств Украины. Здесь вы найдете самые свежие новости о событиях и происшествиях, которые фиксируются журналистами по всей стране. Только актуальное, полезное и интересное!

МЫ В СОЦ СЕТЯХ

TOP