Бунт проти царя: чи відбудеться в РФ громадянська війна

Вже декілька днів в Росії під Бєлгородом тривають сутички між росіянами. Причина: громадяни РФ з легіону Свобода Росії та РДК прагнуть звільнити країну від режиму Володимира Путіна.

Хто вони — російські добровольці

Нагадаємо, що вперше революційно налаштовані росіяни перешли кордон РФ з українського боку 2 березня. Тоді російські ЗМІ повідомили про нібито українську ДРГ, яка зайшла до Брянської області. Незабаром Російський добровольчий корпус опублікував на своїх ресурсах відео, записане у селі Любечане Брянської області РФ.

На ньому бійці РДК із позивними Рекс (командир РДК) та Фортуна. Те, що вони зайшли саме у Любечановому, підтверджує табличка місцевого пункту фельдшера у бійців за спиною.

У ГУР Міноборони України тоді назвали ситуацію в Брянській області «продовженням трансформації Росії, її очищенням та звільненням від диктатури Путіна».

«Можливо, росіяни починають прокидатися», – прокоментував представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов.

Зараз аналогічні, але більш драматичні для російського режиму події проходять на Бєлгородщині. Зранку 22 травня соцмережами почали ширитися повідомлення про воєнну активність та звуки вибухів у прикордонні Бєлгородської області РФ, яка межує із Сумською областю. Пізніше з’явилися кадри з нібито бронетехнікою на прикордонному пункті РФ.

Також були відео із вертольотами та бронетехнікою, які нібито висунулися на підмогу російським прикордонникам.

Відповідальність за ці події взяли на себе легіон Свобода Росії та Російський добровольчий корпус (РДК) – дві воєнізовані організації, які складаються з громадян РФ та декларують за мету повалення режиму російського диктатора Володимира Путіна. За декілька днів вони просунулись вглиб Бєлгородщини.

ЗМІ пишуть, що легіон Свобода Росії почав формуватися з початку великої війни переважно з перебіжчиків із російської армії.

Зараз він має декілька джерел наповнення росіянами та налічує чотири батальйони, розповідав у інтерв’ю LIGA.net ексдепутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, який мешкає у Києві та позиціонує себе як один з координаторів збройного спротиву російської опозиції.  

Російський добровольчий корпус теж складається з росіян, які проголошують за мету повалення режиму Путіна.

У травні 2023 року РДК та Свобода Росії об’єднались, попри деякі світоглядні розбіжності.

До слова, російські ЗМІ активно звинувачують у подіях в Білгородській області Україну. Проте Київ офіційно заперечує будь-яку участь. Так, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Україна із зацікавленням спостерігає за подіями, але не має до них стосунку.

У Головному управлінні розвідки Міноборони підтвердили, що РДК та Легіон перетнули кордон для створення зони безпеки, але стверджують, що ці формування на території РФ діють автономно.

«Це не українська армія проводить заходи, а безпосередньо громадяни РФ, об’єднані у дві структури. Очевидно, що ці дії відбуваються у певній комунікації щонайменше з ГУР МО. Бо так просто до кордону не дістанешся і не переїдеш. Але цією історією опікуються громадяни РФ з метою зміни режиму Путіна», – сказав в коментарі LIGA.net полковник ЗСУ та ексречник Генштабу Владислав Селезньов.

На думку Селезньова, інформаційна складова тут ключова: російські етнічні підрозділи хочуть «пробудити співгромадян від 20-річного сну», налаштувати проти режиму Путіна та змінити ставлення до війни.

«Це чудова нагода нагадати росіянам, що їх дурять. Губернатор Бєлгородської області казав, що на укріплення кордону витратили мільярди рублів – і жоден щур не проскочить. Але суцільного кордону немає, а російський бюджет пограбовано», – каже ексречник Генштабу.

Це — громадянська війна

Події на Бєлгородщині можуть стати початком громадянської війни, впевнені експерти.

«Чи можна це вважати громадянською війною? Напевно, зараз ще не можна, але рано чи пізно до цього дійде!», – наголосив в ефірі 24 каналу політолог з РФ Марат Гельман.

Росіяни прекрасно розуміють, що з Путіним і його режимом потрібно завершувати, бо вони ні до чого хорошого не приведуть, каже експерт. Водночас ефективно зробити це можуть представники опозиції або воєнізовані легіони.

«Я мріяв би, щоб це не було війною, щоб його просто знесли все, але я не виключаю, що це буде і війна теж», – додав він.

На думку ж військового експерта Олега Жданова, у Росії вже почалася громадянська війна.

«Два формування оголосили, що вони починають звільнення РФ від путінського режиму. Все прогнозовано і передбачувано. Згадайте перші місяці війни, коли багато хто говорив, і я у тому числі, що все закінчиться громадянською війною у РФ. Ось вона — громадянська війна в Росії. Росіяни звільняють РФ від путінського режиму. Чим не 1917 рік?» — зазначив він.

Також не виключено, що до боротьби долучаться клани з еліти РФ. Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко припустив, що учасниками цієї внутрішньої боротьби можуть стати ватажок ПВК Вагнер Євген Пригожин, глава Чечні Рамзан Кадиров, терорист Ігор Стрєлков-Гіркін та інші.

«Мені здається, що зараз головне побоювання, яке має турбувати людей у Росії, – це загроза повномасштабної громадянської війни з можливим розпадом цієї держави на кілька держав. І це не просто фобія Путіна, яку він постійно озвучує. Це ті реалії, які зараз виникають», – заявив Мусієнко в ефірі FREEДОМ.

За словами Мусієнка успіхів на полі бою РФ не має, проте енергії у її бойовиків немало. І ці люди можуть повернутися в Росію.

«Якщо буде такий сценарій, що необхідно цю енергію перевести всередину, прибрати їх із фронту, повернути у РФ, повернуться ці «вагнерівці», терористи, убивці тощо. Почне палахкотіти досить серйозно, і будуть теракти, будуть бомбити», – прогнозує експерт.

Строки громадянської війни також прораховуються. Михайло Подоляк припускає, що період протистояння буде займати невеликий проміжок часу, від 3-х до 8-ми місяців. Потім в Росії сформуються умовні козачі загони, які проведуть напівлегітимні вибори і зайдуть до Держдуми нового типу.

«І, відповідно, для того, щоб все-таки спробувати якось пом’якшити свою ізоляцію, зокрема економічну, вийти на якісь можливості хоча б розмовляти з цивілізованим світом Росія, як країна, що програла, змушена буде піти на дві головні речі», – наголосив Михайло Подоляк.

За його словами, російському суспільству доведеться видати військових злочинців, що залишилися живими, включно з колаборантами чотирнадцятого року. Їх відправлять під національні та міжнародні трибунали. Також Росія платитиме репарації Україні.

Та в експертному середовищі вирує думка і про те, що громадянська війна в РФ ніколи не зупинялась.

«Громадянська війна у Росії так і не припинялася. Після 1991 року вона проявлялася в різних формах. По-перше, війна в Ічкерії, по-друге, більш приглушена війна в Дагестані, були збройний спротив на території Башкортостану й партизанські дії в Примор’ї. Є тихе витіснення російського населення з Тиви та Бурятії, з північного Кавказу, зокрема з Дагестану. Тому війна в Росії не припиняється», — розповів політичний експерт Володимир Цибулько в ефірі Еспресо.

Аналітик також прокоментував події на Бєлгородщині.

«У Москві прекрасно розуміють, що серед населення цих областей (прикордонних областей РФ поблизу України, — ред.) багато людей дуже схвально сприймуть прихід українських військ. Ця атака є великим сигналом силам у середині Росії. Чекаємо сьогодні-завтра, як паралельно спалахнуть околиці якихось порохових заводів, або нафтопереробних заводів. Україна стає платформою для визволення самої Росії руками росіян. Українським військам не обов’язково заходити на територію РФ, але якщо є оперативна потреба, то чому ні», — підсумував він.

Валерія Шипуля