Лавров очолює засідання ООН: перші конфліктиСюжет

Міністр закордонних справ Росії вже встиг посваритися із генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров вирішив особисто відвідати штаб-квартиру ООН у Нью-Йорку. Візи до Америки російський дипломат та його делегація отримали в останній момент. При цьому російським пропагандистам відмовили у в’їзді до США. Лавров на таке рішення заявив, за них помститься: «Не забудемо, не пробачимо».

Зазначимо, що щодо російських дипломатів діятиме правило «холодної війни»: вони не можуть відходити від штаб-квартири ООН далі, ніж на 40 км. Востаннє Лавров був на засіданні Генасамблеї ООН у вересні, але тоді його візит тривав кілька хвилин.

Сьогодні засідання Ради Безпеки ООН відбувається під головуванням Лаврова. Російський дипломат видав нову тираду про «цілі» війни в Україні, звинуватив «у всіх бідах» США і вже встиг посваритися з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем.

Нові «цілі війни»

Під час свого виступу Лавров вкотре назвав нові «цілі» військового вторгнення РФ в Україну.

«Усунути роками загрози для нашої безпеки, що створювалися НАТОвцями, безпосередньо на наших кордонах і захистити людей, яких позбавили проголошеними багатосторонніми конвенціями прав», – заявив глава російського МЗС.

Він також «захистив» війну, представивши дії своєї країни як спрямовані проти «відверто расистського режиму» в Україні.

«Російська Федерація чітко заявила про мету викорінити загрози нашій безпеці, які роками створювалися представниками НАТО, та захистити людей від «київського режиму» та їх дій щодо знищення територій», — сказав він.

Традиційно Лавров не залишив поза увагою Сполучені Штати Америки та Євросоюз.

«На тлі істерики, що нагнітається США і Євросоюзом, хотілося б на контрасті запитати: а що робили Вашингтон і НАТО в Югославії, в Іраку, в Лівії? Чи були там загрози їхній безпеці, їх культурі, їх релігії, їх мовам? Якими багатосторонніми нормами вони керувалися, проголошуючи незалежність Косова з порушенням принципів ОБСЄ та руйнуючи стабільні, економічно заможні держави Ірак та Лівію, розташовані за 10 тисяч миль від американських берегів?» – додав він.

Голова російського МЗС не залишив без уваги і Міжнародний валютний фонд. Він звинуватив МВФ у тому, що він «перетворився» на орган, який працює на «досягнення цілей США та їхніх союзників, включаючи цілі військового характеру».

«Західним колегам вже давно незручно досягати згоди через такий універсальний формат, як ООН, для ідеологічно виправданої політики, спрямованої на підрив багатосторонності та відмову від демократії», – передає його слова телеканал Sky News.

Глава російського МЗС також заявив, що світ опинився в більш небезпечній ситуації, ніж під час «холодної війни»: «Як і у випадку з «холодною війною» ми досягли небезпечного, можливо, навіть більш небезпечного порогу».

Перша сварка

Після свого виступу Лавров вступив у конфлікт із генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. Останній сказав, що вторгнення Росії в Україну завдало «величезних страждань і спустошення країні та її народу», і закликав до термінових «ефективних дій у відповідь». Про це пише The Guardian.

Глава ООН додав, що світ стикається з історично високою напругою між великими державами.

У відповідь Лавров, який є одним із ключових міністрів Путіна вже протягом 19 років, звинуватив США та їхніх західних союзників. Він сказав, що ООН «переживає глибоку кризу» і що США замінили міжнародне право «певним порядком, що ґрунтується на правилах».

Російський дипломат додав, що Вашингтон «прийняв політику руйнування» архітектури ООН.

Відповідь західних дипломатів

Дипломати Великобританії та США в ООН вже відповіли на агресивну промову Лаврова.

Постпред Великобританії Барбара Вудворд заявила: «Ми побачили, що російська ідея багатосторонності означає для світу. За більш ніж рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну президент Путін завдав цій країні неймовірних страждань, розтоптавши при цьому Статут Організації Об’єднаних Націй».

За словами Вудворд, тисячі українців було вбито, мільйони були змушені залишити свої будинки, а мільярди людей по всьому світу зіштовхнулися зі стрімким зростанням цін на сировинні товари та відсутністю продовольчої безпеки.

«Претензії Росії на територію України ніколи не будуть визнані. Я не бачу нічого ефективного чи багатостороннього у зовнішній політиці Росії», – передає її слова Sky News.

Представник США в ООН Лінда Томас-Грінфілд назвала військове вторгнення Росії «незаконним, неспровокованим та непотрібним».

«Росія просто хоче перекроїти міжнародні кордони силою, порушуючи Статут ООН. Це йде врозріз із усім, за що виступає ця організація», — сказала вона.