В ЄС обговорюють можливість передачі Україні прибутків від російських актив

ЄС вивчає юридичні варіанти використання заморожених російських активів та валютних резервів. Яким буде рішення.

Євросоюз обговорює надсилання Україні прибутків, отриманих від заморожених російських активів, які застрягли в системі світових фінансових ринків. Коли і скільки грошей може отримати Україна?

В ЄС шукають юридичне обгрунтування

ЄС та його союзники неодноразово заявляли, що Росія має заплатити за збитки, які вона завдала Україні. Цей принцип нещодавно підтверджено на саміті “Великої сімки” в Японії.

Олексій Кущ, експерт аналітичної компанії “Об’єднана Україна” каже, що мова йде про сотні мільярдів доларів. Лише активів Центрального банку РФ заблоковано на суму 200 млрд дол.

Дискусії про те, як використовувати ці кошти, продовжуються.

“ЄС зобов’язується забезпечити, щоб Росія заплатила за шкоду, заподіяну Україні”, — заявив Крістіан Віганд, офіційний представник Єврокомісії.

За його словами, ЄС “вивчає способи використання для цієї мети російських заморожених та знерухомлених активів”.

За його словами Європейська комісія активно співпрацює зі Швецією, що головує в ЄС, для просування запропонованих варіантів використання заморожених активів російського Центрального банку.

Один із варіантів, що обговорюються, — інвестувати активи Центробанку РФ та інших російських державних активів, а виручені кошти використати на користь України.

За даними бельгійського уряду, через санкції ЄС було заморожено російських активів на суму близько 196,6 млрд євро, з яких 180 — це активи російського Центрального банку. Ці кошти реінвестує бельгійський розрахунковий центр Euroclear, а прибуток, отриманий від цього, посадовці ЄС можуть перенаправити в Україну.

Своєю чергою Юридична служба Ради ЄС повідомила про те, що блок має юридичні повноваження тимчасово задіяти щонайменше 36,8 млрд дол. активів російського Центробанку.

ЄС вивчає юридичні варіанти використання заморожених російських валютних резервів, включаючи їхнє інвестування для отримання прибутку, який може бути використаний для фінансування відновлення України.

Зазначається, що такий крок не призведе до експропріації самих активів, але призведе до ескалації фінансового тиску Заходу на Росію з метою допомогти Україні захиститися від агресії РФ.

Обережність щодо передачі Україні самих активів Захід проявляє через повагу до приватної власності, глибоко вбудовану в систему їх цінностей.

“Міжнародне законодавство в плані передачі Україні коштів досить неповоротке. Захист права власності на Заході є беззаперечною цінністю. Там дуже важко переходять рубікон порушення права власності. Для Заходу потрібна більш довгострокова процедура для того, щоб ці активи передати Україні”, — каже Кущ.

Річ у тім, що в ЄС побоюються того, що їх вважатимуть грабіжниками, в чому вже напряму російські чиновники звинувачують США.

“ЄС намагається розробити бездоганну юридичну базу для прийняття рішення про конфіскацію”, — каже Іван Нікітченко, директор Crane IP Law Firm.

Цю думку підтверджує той факт, що ЄС зараз обговорює це питання з міжнародними союзниками, “щоб забезпечити необхідну координацію на міжнародному рівні”.

“Ці обговорення складні як з юридичного, так і з технічного погляду”, — сказав Віганд.

Очікується, що лідери ЄС обговорять це на наступній зустрічі в червні.

Що ще заморозив ЄС

Крім активів російського Центробанку та інших державних активів РФ, ЄС також заморозив 24,1 млрд євро у російських приватних активах фізичних та юридичних осіб, які перебувають під санкціями, з моменту вторгнення в Україну. Він наклав санкції на майже 1500 осіб, обмежив експорт сотень товарів та технологій та націлився на багато з ключових джерел доходів Москви.

Окремо ЄС розглядає повноваження щодо арешту приватних активів росіян, які перебувають під санкціями, у разі вчинення кримінального злочину. Він розширив список злочинів, таких як відмивання грошей та корупція та включив до нього ухилення від санкцій ЄС.

У межах цих дій ЄС також прагне знайти й заморозити активи російських мільярдерів, які потрапили під санкції.

ЄС значно обережніший щодо приватних активів РФ, ніж США. В Європі менш рішучі, ніж в Штатах, де вже розпочато процес прийняття рішень про передачу активів приватних підприємців з РФ Україні. Так, окружний суддя США дозволив прокуратурі конфіскувати 5,4 млн дол. активів підсанкційного російського олігарха Костянтина Малофєєва. Це була перша в історії передача конфіскованих російських активів Україні. Конфісковане майно буде передано Держдепартаменту для підтримки українського народу.

ЄС хоче мати вплив на нову владу РФ

Крім того, що ЄС затягує процес передачі заморожених активів РФ Україні через повагу до приватної власності, у них є ще один мотив робити все повільно.

ЄС хоче мати вплив на ту владу Росії, яка замінить диктатору Володимира Путіна в РФ і заблоковані кошти Росії — гарний для цього привід.

Кущ, припустив, що кошти РФ будуть триматися в ЄС у замороженому стані для торгу з майбутніми російськими політичними елітами, які прийдуть до влади та спробують налагодити діалог із Заходом.

Тієї ж думки дотримується Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру.

“У ЄС сподіваються, що у РФ буде нова влада після Путіна, і тоді треба буде повернути їй ці гроші. Тому якщо навіть заблоковані в ЄС російські активи передадуть Україні, то це буде оформлено, як борг України перед РФ”, — каже експерт.

Чи вистачить активів РФ для відбудови

В Україні вважають, що відбудова країни має відбутись коштом країни-агресора, чиї дії призвели до руйнувань.

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля довгострокове відновлення України буде коштувати сотні мільярдів і його не мають фінансувати ні українські платники податків, ні платники податків наших партнерів. Така масштабна відбудова має відбуватися за російські кошти.

“Заморожені російські активи складають від 300 до 500 млрд дол. Україна лобіює прийняття нової міжнародної угоди для конфіскації цих активів. Ми також обговорюємо питання зміни національних законодавств партнерів для такої конфіскації на користь України. Агресор має заплатити свою ціну, а його кошти стати основним ресурсом для нашої масштабної відбудови”, — сказав він.

Експерти вважають, що коштів заморожених активів РФ на відновлення України не вистачить. І що Україні не варто розраховувати лише на них.

“Суми, яку отримає Україна на відновлення, не вистачить, тож треба буде шукати кошти всередині країни також. Якісь символічні гроші з активів Росії будуть передані, але основну частину буде заблоковано на дуже тривалий період”, — вважає експерт.

Тож заморожені російські активи — це лише одне з джерел фінансування відродження української економіки.

До того ж експерти вважають, що більша їх частина їх надійде лише після закінчення війни.

На думку, Максима Орищака, аналітик компанії “Центр біржових технологій” (ЦБТ) кошти від конфіскованих активів РФ будуть використані для підтримки відновлення та розвитку України лише після завершення війни.

Вікторія Хаджирадєва