За крок від повної поразки. Газпром програв Києву апеляціюСюжет

За крок від повної поразки. Газпром програв Києву апеляціюСюжет

Суд Швеції відмовив російській компанії у спробі оскаржити рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом із Нафтогазом.

  Апеляційний суд шведського округу Свеа відхилив апеляцію російської компанії на рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом з українським з постачання газу від 2009 року. Згідно з цим рішенням, винен Україні 2,6 мільярда доларів.   Відмова від взаємних судових претензій Росія називає головною умовою для укладення нового контракту про транзит газу. Переговори зайшли в глухий кут. Газове питання обговорять на нормандській зустрічі. Київ говорить про необхідність укладення договору до 13 грудня. розповідає подробиці.    

Рішення суду не вносить остаточну ясність

  Апеляційний суд шведського округу Свеа не знайшов помилок у рішенні Стокгольмського арбітражного суду в ході розгляду між і , тому відхилив скаргу російської сторони, йдеться в заяві, опублікованій 27 листопада. Це рішення не може бути оскаржене по суті.   У повідомили, що суд повністю відхилив вимогу про застосування принципу «бери або плати» (take-or-pay), а також задовольнив вимогу про перегляд контрактної ціни з урахуванням ринкових умов.   Згідно з рішенням суду, повинен компенсувати судові витрати в сумі одного мільйона євро і 1,65 мільйона гривень. При цьому суд відхилив запит на компенсацію судових витрат, розповів виконавчий директор Юрій Вітренко на своїй сторінці в Facebook.   Також суд відхилив звернення про секретність. Крім того, в заяві апеляційного суду вказується, що ще два спори між і будуть розглянуті в 2020 році.   Перед початком слухань у Швеції Вітренко повідомляв, що перша скарга стосується рішення арбітражу за травень 2017 року, яке обнулив зобов’язання з положенням контракту «бери або плати». Завдяки цьому рішенню, Україна не повинна платити Росії близько 80 мільярдів доларів.   Тоді суд також знизив річний обсяг закупівель за контрактом із 52 мільярдів до п’яти мільярдів кубів і залишив принцип «бери або плати» лише при закупівлі 80 відсотків цього обсягу. При цьому Україна перестала купувати газ у Росії в листопаді 2015 року та перейшла на поставки з Європи.   Арбітри в 2017 році частково задовольнили вимоги і постановили, що повинен заплатити українській компанії 4,63 мільярда доларів за недопоставку газу за транзитним договором.   У підсумку, з урахуванням боргу російська компанія залишилася винна українській стороні, приблизно, 2,6 мільярда доларів і відсотки. Апеляцію на рішення щодо транзиту до суду направив у березні 2018 року, відмовившись виконувати рішення суду.   Проте нинішнє рішення апеляційного суду не вносить остаточну ясність у спір між і щодо 2,6 мільярда доларів.   Якщо апеляційний суд Швеції у 2020 році погодиться зі скаргоюна рішення щодо транзиту, борг може зникнути.    

Газпрому вигідна пропозиція Нафтогазу

  Газета із посиланням на джерело пише, що в газовій галузі від початку вважали, що у випадку з транзитом у більше шансів довести, що арбітри в ході винесення рішення вийшли за межі своїх повноважень. Однак, хоча шансів і більше, загалом вони невеликі.   Рішення апеляційного суду Швеції також пробиває серйозну пробоїну в позиції Росії на переговорах про продовження транзиту газу через Україну, зазначає авторитетне видання.   Російська сторона наполягає на тому, щоб відступився від своєї перемоги в Стокгольмському арбітражі і від інших судових претензій. Якщо це станеться, то російська сторона готова підписати новий договір про транзит газу через Україну. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.   Українська сторона не бачить підстав для відмови від позовів, але заявляє про готовність прийняти відборг за рішенням Стокгольмського арбітражу газом. Детально про це — в матеріалі Потрібен газовий контракт: дзвінок Зеленського Путіну.   У такій ситуації, коли знаходиться в одному кроці від повного і безповоротного ураження в рамках розгляду у Стокгольмському арбітражі, Україна немає ніякого сенсу йти на поступки, вважає   «Тому вельми примітно, що вже почав обговорювати з можливість оплати боргу газом. Така схема була б набагато вигідніша для російської компанії, ніж оплата живими грошима», — підкреслює газета.   Тим часом Вітренко заявив, що довгостроковий контракт щодо газу з Росією повинен бути укладений не пізніше 13 грудня.   «13 грудня — крайній термін для укладення довгострокового контракту. Дуже важливо почати реальні переговори, тому що для переговорів буде доступний не весь грудень, тільки два тижні», — цитує його Bloomberg.   За словами виконавчого директора , у сторін буде всього кілька днів після нормандського саміту, щоб прийти до угоди. Чотиристороння зустріч у нормандському форматі пройде 9 грудня в Парижі.   При цьому в Кремлі кажуть, що робота з укладення газового контракту йде, але часу залишається дуже мало.   «Сформульовані і передані українській стороні наші пропозиції, ми в цейтноті, часу мало», — сказав прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.   Спікер Кремля пояснив, що після відділення оператора ГТС в окрему юридичну особу повинен оформити всі процедури, а також зарезервувати необхідну кількість обсягів.   У той же час, український прем’єр Олексій Гончарук запевнив, що Україна не веде переговори про прямі поставки газу з Росії. За його словами, це стало б «здачею національних інтересів».   «У нас є переговори про продовження транзиту газу в ЄС, це переговори, які ведуться… Не існує окремих переговорів про купівлю газу в РФ… Ми будемо робити все залежне, щоб ринковими методами здешевити ціни на енергоносії, але точно не ціною здачі національних інтересів», — заявив Гончарук.   Також він зазначив, що Україна влаштує контракт за європейськими правилами на довгий період.   «Довгостроковий контракт — це не питання грошей, а питання енергетичної безпеки», — додав прем’єр.