Поданий у Раду законопроєкт про податок на Google і Facebook складено за російською моделлю – Інститут масової інформації

Ідея обкласти податком доходи великих транснаціональних електронних корпорацій, яка лежить в основі поданого в Раду законопроєкту №2634, не є українським винаходом, проте його автори орієнтуються не на європейський, а на російський досвід. Про це йдеться в дослідженні Інституту масової інформації (ІМІ), яке опубліковано 5 лютого.

Франція спробувала запровадити у 2019 році оподаткування Google, Apple, Facebook і Amazon, однак суперечливий закон GAFA так і не поширили на всі цифрові послуги. На рівні ЄС не вдалося знайти компромісної позиції щодо оподаткування електронних послуг, що надають транснаціональні корпорації, зазначили експерти.

«Українські законодавці вирішили взяти за зразок не модель Франції чи загалом європейські підходи. На жаль, розробники законопроєкту беруть за зразок дії держави-агресора«, – стверджують у публікації.

Пояснювальна записка до законопроєкту містить відсилання до запровадженої у 2017 році у РФ норми, яка зобов’язала нерезидентів сплачувати податок на додану вартість із продажу на території РФ електронних послуг.

«Основною метою діяльності російської влади є не так отримання податкових надходжень з інтернет-бізнесу, як контроль за поширенням інформації в російському сегменті інтернету і можливість миттєво впливати та блокувати інформацію, яку російська влада вважає шкідливою і небезпечною для себе. Те, що українські законотворці беруть до уваги саме російський досвід, з урахуванням інших законодавчих ініціатив створює обґрунтовані побоювання, що мета цього законопроєкту не зовсім у наповненні бюджету України від доходів транснаціональних компаній«, – заявили в НІМІ.

Експерти визнали, що законопроєкт не містить прямих норм, які створювали б можливість для блокування постачання електронних послуг.

З іншого боку, не можна відкидати ймовірності, що для примусу компаній до сплати ПДВ «застосовуватимуть інші санкції, не передбачені чинним податковим законодавством«, побоюються в інституті.

У листопаді 2019 року нардеп від «Слуги народу» Олександр Ткаченко повідомив, що готують законопроєкт про реєстрацію в Україні соцмереж та інтернет-сервісів.

Відповідний законопроєкт №2634, автором якого є Данило Гетманцев («Слуга народу»), подали у Верховну Раду 21 грудня 2019 року.

Видання «Бізнес.Цензор», проаналізувавши документ, дійшло висновку, що запровадження ПДВ на послуги великих міжнародних корпорацій, таких як Google, YouTube, Apple, Facebook, Netflix тощо, призведе до подорожчання електронних сервісів на 20%.

Гетманцев заявив, що не прогнозує зростання цін на електронні сервіси Google, Facebook тощо в разі запровадження в Україні податку на їхні послуги.