В Україні з’явився мовний омбудсмен

Кабінет Міністрів призначив завідувачку кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, докторку філологічних наук, професорку Тетяну Монахову на посаду уповноваженого із захисту державної мови. Про це 27 листопада повідомила пресслужба Міністерства культури, молоді та спорту.

Монаховій 39 років. Вона народилася в Миколаєві. У 2002 році закінчила Миколаївський державний педагогічний університет імені Василя Сухомлинського за спеціальністю «вчитель української мови та літератури, англійської мови та зарубіжної літератури».

У 2015 році Монахова захистила дисертацію на тему «Сучасні стратегії текстоутворення в українській мові» в Одеському національному університеті імені Іллі Мечникова.

На сайті університету зазначено, що Монахова є авторкою понад 40 наукових публікацій, зокрема трьох посібників із грифом Міносвіти. У 2018 році вона стажувалася в Німеччині, зараз веде авторську колонку на кількох сайтах.

16 липня в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. У законі зазначено, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус передбачає обов’язковість використання української мови в усій країні в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.

Згідно із законом, уповноваженого призначає і звільняє Кабінет Міністрів України. Уповноважений має подавати Кабміну пропозиції щодо реалізації державної політики стосовно захисту мови та задоволення мовних потреб українців, які проживають за кордоном; має моніторити виконання законодавства про державну мову, розглядати скарги громадян на невиконання відповідних законів, може складати протоколи та застосовувати стягнення.

Конкурс на посаду провели 4 вересня.