Єврокомісія пропонує запровадити кримінальну відповідальність в ЄС за ухилення від санкцій

Європейська комісія запропонувала додати порушення обмежувальних заходів ЄС до переліку злочинів на території Євросоюзу. Комісія також пропонує нові посилені правила щодо повернення та конфіскації активів.

«Поки російська агресія проти України триває, надзвичайно важливо, щоб обмежувальні заходи ЄС були повністю реалізовані. Сьогоднішні пропозиції спрямовані на те, щоб активи фізичних та юридичних осіб, які порушують обмежувальні заходи, могли бути ефективно конфісковані в майбутньому. Пропозиції надійшли в контексті робочої групи «Заморозити та конфіскувати», створеної Комісією в березні», — сказано в заяві ЄК.

Включення порушення обмежувальних заходів до списку злочинів ЄС дозволить встановити загальний базовий стандарт щодо кримінальних правопорушень і покарань у всьому ЄС. Такі загальні правила полегшили б розслідування, судове переслідування та покарання за порушення обмежувальних заходів у всіх державах-членах ЄС.

Наголошується, що порушення обмежувальних заходів відповідає критеріям, викладеним у статті 83(1) TFEU, оскільки є злочином у більшості держав-членів. Це також є особливо серйозним злочином, оскільки може продовжувати загрозу міжнародному миру та безпеці та має чіткий транскордонний контекст, що вимагає єдиної реакції на рівні Євросоюзу.

Потенційні кримінальні злочини можуть включати:

участь у діях, спрямованих на прямий чи опосередкований обхід обмежувальних заходів, у тому числі шляхом приховування активів; нездатність заморозити кошти, що належать, утримуються або контролюються зазначеною особою/організацією; здійснення торгівлі, наприклад, імпорт або експорт товарів, на які поширюються торговельні заборони.

Після того, як країни-члени  погодяться з ініціативою Комісії щодо розширення переліку злочинів ЄС, Комісія подасть відповідну законодавчу пропозицію.

Єврокомісія також пропонує модернізувати правила повернення активів ЄС, зокрема, шляхом:

Розширення повноважень офісів з повернення активів для швидкого відстеження та ідентифікації активів фізичних і юридичних осіб, які підпадають під обмежувальні заходи Європейського Союзу. Ці повноваження стосуватимуться також активів, отриманих злочинним шляхом, у тому числі шляхом термінового заморожування майна, коли є ризик зникнення активів. Розширення можливостей конфіскації активів від більш широкого кола злочинів, включаючи порушення обмежувальних заходів Євросоюзу, після ухвалення пропозиції Комісії щодо розширення переліку злочинів ЄС. Створення офісів з управління активами у всіх державах-членах ЄС, щоб гарантувати, що заморожене майно не втратить цінності, що дозволить продавати заморожені активи, які можуть легко знецінитися або утримання яких є дорогим.

«Сьогодні ми робимо більше кроків, щоб підтримувати високий тиск на путіна та його оточення, агресорів України. По-перше, ми хочемо додати порушення санкцій ЄС до списку злочинів ЄС і зробити це кримінальним злочином. Ті, хто порушує санкції, мають бути притягнені до відповідальності.

Ми також пропонуємо більш жорсткі правила для відстеження та заморожування доходів, отриманих неправомірним шляхом, у тому числі від порушення санкцій. Ми не дозволимо олігархам з російської військової машини процвітати. Їхні активи мають бути арештовані – і, можливо, пізніше використані для відбудови України», — написала у Twitter Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читайте також: Україна завершила заповнення анкети для вступу до ЄС