Одна ядерна зброя на двох: що замислили РФ та Білорусь

Росія намагається підняти градус ядерного шантажу до максимуму. Вчора стало відомо, що ЯЗ з російської території вже їде в Білорусь.

Диктатори домовились

25 травня міністри оборони Росії Сергій Шойгу та Білорусі Віктор Хрєнін підписали документи про розміщення російської нестратегічної ядерної зброї на території Білорусі. Це відбулось у Мінську, де росіянин та білорус обговорили «військово-політичну обстановку» та питання військово-технічного співробітництва.

Зазначається, що під час зустрічі Шойгу і Хрєнін підписали документи, що визначають порядок утримання російської нестратегічної ядерної зброї у спеціальному сховищі на території Білорусі.

Нагадаємо, що напередодні зустрічі Шойгу-Хрєнін президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво такого сховища та вже передала білоруській армії ракетний комплекс Іскандер, здатний нести ядерну зброю.

За словами Путіна, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.

Переміщення ЯЗ підтвердив і самопроголошений білоруський президент Лукашенко. Диктатор прокоментував підписану міністрами оборони Білорусі та Росії угоду про розміщення російської ядерної зброї на білоруській території.

«Уже ухвалене рішення в розвиток того, що було сказано усно. Нам треба було підготувати місця, зберігання і таке інше. Ми все це зробили, тому… почалось переміщення ядерних боєприпасів», – додав він.

На уточнювальне питання, чи вже перебуває ядерна зброя РФ у Білорусі, Лукашенко сказав: «Можливо. Я приїду – подивлюсь».

Доречи, розміщення ЯЗ у Білорусі викликає занепокоєння і у так званих партнерів Кремлю по Євразійському економічному форуму. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що Росія та Білорусь є «одною державою», у яких «навіть ядерна зброя одна на двох».

«Є ще один делікатний момент, який потрібно враховувати. Це наявність у рамках Євразійського економічного союзу Союзної держави в особі Білорусі та Росії. Тобто в політичній історії створено прецедент — створення держави за формулою «дві країни — одна держава» з єдиним політичним, юридичним, військовим, економічним, валютним, культурним, гуманітарним простором, з єдиним урядом і парламентом. Я перепрошую, навіть ядерна зброя — одна на двох», — заявив Токаєв.

Він зазначив, що водночас інші країни ЄАЕС «перебувають на інших позиціях».

Реакція світу та України

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.

В свою чергу, міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.

Також федеральний уряд Німеччини заявив, що Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Вже існує консенсусне рішення цивілізованого світу ввести додаткові потужні санкції в разі, якщо Росія виконає свою погрозу. Причому, планується покарати не лише Росію, а й Білорусь.

«Розміщення в Білорусі російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію і загрозу європейській безпеці. ЄС готовий відповісти подальшими санкціями», — попередив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у своєму Twitter.

Чим загрожує розміщення ЯЗ в Білорусі

В звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) йдеться про те, що можливе розгортання російської ядерної зброї в Білорусі навряд чи означатиме якусь ескалацію з боку РФ. За словами аналітиків, підготовка до розміщення ядерної зброї є частиною давніх зусиль щодо зміцнення фактичного військового контролю Росії над Білоруссю.

В ISW вважають дуже малоймовірним, що президент РФ Володимир Путін застосує ядерну зброю в Україні чи деінде.

«Розгортання тактичної ядерної зброї в Білорусі потребує як значної військової інфраструктури, так і російського командування та контролю над елементами збройних сил Білорусі. Імовірно, Кремль має намір використовувати ці вимоги для подальшого підпорядкування білоруської сфери безпеки Росії», – зазначається в звіті.

На думку ж Олександра Азарова, керівника білоруської опозиційної ініціативи ByPol, Путін дуже ризикує, розміщуючи ядерну зброю в Білорусі, бо фактичний правитель цієї країни Олександр Лукашенко може заволодіти нею.

Також в ефірі Свобода Ранок Азаров припустив, що розміщення ядерної зброї в Білорусі не вигідне ані Мінську, ані Москві, бо не принесе перемоги у війні з Україною. Це лише потрібно Лукашенкові, щоб західні держави вели з ним переговори. Тому Азаров погоджується, що розміщення ядерної зброї в Білорусі справді могло бути ініціативою Лукашенка, як про це раніше заявляв Володимир Путін.

«Він вигнанець, злочинець, агресор у війні, білоруських дипломатів ніде не приймають. Але він хоче вийти з цієї кризи шляхом розміщення в себе ядерної зброї. І в такий спосіб він вважає, що з ним тоді почнуть вести переговори. Можливо, знімуть санкції, Можливо, інші привілеї», – вважає Олександр Азаров.

Експерти наголошують і на тому, що подібні кроки відчаю Кремля можуть погіршити відносини Росії з Китаєм та Індією. Обидві держави проводили червону лінію щодо переміщення ядерної зброї з РФ в Білорусь. Генерал-майор СБУ Віктор Ягун нагадав, що представники цих країн спілкувалися із керівництвом Росії. Найімовірніше, що в ході спілкування вони все ж донесли своє занепокоєння щодо розповсюдження ядерного озброєння.

«Якщо щось стається в Росії й не буде людини, яка бере на себе відповідальність, а починається розвал державного формування, то хто буде контролювати ядерну зброю не тільки Росії, а у першу чергу за кордоном?», – сказав він в ефірі 24 каналу.

Генерал-майор СБУ наголосив, що самопроголошений очільник Білорусі – не найнадійніша людина, якій можна довіряти ядерну зброю. І якщо Лукашенко отримає бодай декілька зарядів на Іскандери, то в нього може з’явитися бажання їх використати. Такі дії можуть бути шантажем для усього світу. Зупинити це буде вкрай важко.

Також експерти підкреслюють і той факт, що у України вистачає сучасних засобів ППО, які можуть зробити атаку з боку Білорусі проблематичною. У такій ситуації застосування ЯЗ з території РБ загрожує найбільше білорусам.

«Навіть якщо РФ розмістить у Білорусі ТЯЗ, то ймовірність його застосування мінімальна, тому що в Москві розуміють наслідки таких рішень. Ще минулого року у Вашингтоні низка колишніх високопосадовців Білого дому та представників розвідувальної спільноти США публічно пригрозили Кремлю катастрофічними наслідками, тож зараз Кремль намагається лякати Західну Європу. Нас лякати вже безглуздо. Ми з 2014 року вже стільки бачили і пройшли, що тут в Україні ніхто не здригнеться», — каже в коментарі Апострофу військовий експерт, полковник ЗСУ у запасі Владислав Селезньов.

Також білорусам загрожує і повзуча анексія з боку РФ. Політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру Об’єднана Україна Антон Кучухідзе в ефірі телеканалу FREEДОМ погоджується, що фактично незалежність Білорусі в розумінні Росії розтоптана остаточно, а напівядерний конфлікт РФ із Заходом вийшов на новий виток.

«Ситуація може розвиватися таким чином, що внутрішні протести в Білорусі будуть ще більш масовими і потужними, ніж це було 2020 року після політичних виборів. Тому що це така повзуча анексія цієї держави, тому що, наприклад, фактичному лідеру Білорусі немає куди подітися, за великим рахунком, і, звичайно, Росія повністю хоче використати обмеженість політичних можливостей Білорусі у своїх інтересах. Але ця історія тільки починається. Якщо вони думають, що вони показали м’язи Заходу і зараз щось зміниться радикально, то вони глибоко помиляються», — вважає Кучухідзе.

Валерія Шипуля