В Україні працює місія МВФ: які в неї завдання

Чого чекати від роботи фонду в країні, як ми виконуємо вимоги, чи вплине візит представників МВФ на отримання наступного траншу.

Представники Фонду оцінюють прогрес України з виконання вимог, висунутих під час відкриття чотирирічної програми розширеного фінансування. Якими можуть бути їх висновки та як це вплине на фінансування?

Задачі місії

Місія МВФ розпочала свою роботу в Україні.

“Місія МВФ на чолі з Гевіном Греєм розпочинає з представниками влади України обговорення заходів у контексті першого перегляду програми розширеного фінансування (EFF).”, — сказав постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян.

Нагадаємо,Україна отримала перший транш від МВФ у рамках нової програми розширеного фінансування у квітні цього року. Сума становить два млрд спеціальних прав запозичень, або близько 2,7 млрд дол.

На думку Олександра Охрименко, президента Українського аналітичного центру — візит місії — це формальна оцінка. Щокварталу МВФ робить оцінку виконання рекомендацій. Найчастіше потім роблять загальний аналіз та знову дають рекомендації. Традиційно буде заявлено, що все гаразд, але є проблеми і треба працювати далі. На думку експерта, візит місії не вплине на отримання країною чергового траншу і не завадить йому надійти.

Завдання місії — оцінити перші результати країни на шляху виконання умов чотирирічної програми розширеного фінансування. Представники фонду зроблять висновок стосовно перебігу економічних та фінансових подій в Україні, оновлять перспективи та ризики для економіки відповідно до базового сценарію, і також в рамках негативного. Також буде оцінено прогрес виконання політичних зобов’язань, зобов’язань у галузях податково-бюджетної політики та грошово-кредитної політики.

“У центрі уваги місії буде оцінка прогресу влади у виконанні політичних зобов’язань та умов у рамках програми, головним чином у сферах податково-бюджетної політики, управління та грошово-кредитної політики. І, звичайно, огляд враховуватиме останні економічні та фінансові події та оновить перспективи та ризики для економіки” — сказала директорка Департаменту з питань комунікацій МВФ Джулія Козак.

У програмі немає жодних кардинальних вимог щодо реформ, які мають проводитися в умовах війни. У МВФ розуміють, що зусилля держави зосереджені на поточній ситуації. Водночас є вимога не відступати від вже розпочатих реформ, не робити кроків назад. Це фіскальна, енергетична, фінансова сфера, корпоративне управління.

Як Україна виконує вимоги?

Серед умов МВФ, які вона мала виконати на сьогодні — відновлення роботи внутрішнього ринку запозичень, внесення законопроєкту про відновлення довоєнного оподаткування, низка кроків для боротьби з корупцією та відмиванням грошей, зокрема, відновлення обов’язкового декларування для чиновників.

“Практично все це ми зробили, тому сподіваємося, що перегляд пройде успішно”, — вважає перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Своєю чергою Охрименко вважає, що Україна виконує лише ті рекомендації МВФ, які вигідні владі. Так, вимогу щодо повернення податків для ФОП буде зроблено і вже з 1 липня 2023 р. більше не буде пільгових 2% для фізосіб підприємців. А ось тарифи на газ та електроенергію не поспішають підвищувати і, швидше за все, цього року не будуть, попри те, що МВФ рекомендує це зробити.

Влада розуміє, що аби отримувати кошти МВФ треба виконувати його вимоги, однак не поспішатиме з тими, чиї строки чітко не окреслені у меморандумі.

“Ми розуміємо, що це потрібно нам, і тому ми це робитимемо. Зокрема й для того, щоб створити умови, які дозволять повернутися в країну тим 8 млн українцям, які виїхали після початку війни”, — сказала Рожкова.

Однак, як зазначила заступниця голови НБУ, в міру того, як ризики безпеки знижуватимуться, вимоги партнерів щодо реалізації реформ підвищуватимуться. Одна з таких вимог – зближення українських регуляцій з європейськими. Це прописано в меморандумі з МВФ. Там немає строків, але записано, що робота має вестися, а дорожню карту цього процесу буде розроблено, коли ситуація в країні стане прогнозованішою.

Ще одна вимога – антикорупційні заходи, які необхідно реалізовувати й за нинішніх умов. Наприклад, щодо фінансового сектору є вимога розробити дорожню карту “повернення до нормальності”, тобто повернутися до регуляцій і податків, які були до початку повномасштабної війни. Зокрема, у рамках поточного 2023 р. не передбачено монетарне фінансування держбюджету, тобто “друкування грошей” НБУ.

Заступниця голови НБУ наголосила, що в меморандумі вказано не вимоги МВФ, а зобов’язання, які українська влада бере на себе, щоб досягти бажаних цілей, дійти з точки А до точки Б.

Своєю чергою Максим Орищак, аналітик компанії “Центр біржових технологій” (ЦБТ) каже, що фонд не є пріоритетним кредитором, поки нам позичають організації та різні країни світу. Це означає, що його вимогами можуть поступитися до останнього моменту, доки не буде критичної необхідності отримати кредит саме від Фонду. Водночас коли війну буде завершено, кредити МВФ будуть ефективними для відновлення нашої економіки. Тож продовження співпраці нашого уряду з МВФ є грамотним далекоглядним стратегічним кроком.

Чи потрібні України кошти МВФ?

Цікаво, що, на думку експертів, Україні кошти МВФ не дуже й потрібні.

Так, за словами Олексія Куща, експерта аналітичної компанії “Об’єднана Україна” нашій країні навіть вигідніше отримувати допомогу від західних партнерів, ніж від МВФ.

“Допомога партнерів зараз значною мірою йде на безповоротній основі у вигляді грантів або довгострокових кредитів, які більш вигідні, ніж кредити МВФ, тому що у них теж низький відсоток як у фонду, але терміни довше”, — каже експерт.

Своєю чергою Охрименко вважає, що за великим рахунком нам новий транш МВФ не потрібен. ЄС та США дають і так багато грошей без особливих умов. До того ж гроші МВФ не можна використати. Найчастіше кредити фонду просто враховуються під час розрахунку золотовалютних резервів (ЗВР). Але Україна не може сваритися з МВФ, бо це буде удар по іміджу країни. Крім того, МВФ тісно пов’язаний зі США, тому якщо ми товаришуємо зі Штатами, то повинні хоча б вдавати, що виконуємо вимоги Фонду.

Своєю чергою Іван Нікітченко, директор Crane IP Law Firm

впевнений, що без програми МВФ уряд не зміг би закрити всю потребу у зовнішньому фінансуванні для компенсації дефіциту бюджету у 2023 р. Але крім цього у програми є ще одне завдання. Всі світові кредитори орієнтуються на рішення МВФ. Якщо у країни немає програми фінансування від фонду, то у потенційних інвесторів виникають сумніви щодо її здатності сплачувати борги. В умовах війни та високого рівня невизначеності складно продемонструвати джерела майбутніх виплат, а без цього отримати гроші неможливо. Наявність діючої програми з МВФ — це сигнал про те, що країна в змозі повертати свої борги.

Це підтверджує і Рожкова. За її словами, програма МВФ фактично є платформою, до якої приєдналися наші країни-партнери та міжнародні фінансові організації.

Вікторія Хаджирадєва